Transformacja koloru pojazdu – obklejanie samochodu

Nieraz zdarza się, że nabyty przez nas samochód z drugiej ręki bynajmniej nie ma odpowiedniego odcienia, lecz zakupiliśmy go ponieważ był w prawidłowym stanie technicznym i również miał nowocześniejsze wyposażenie. Nieraz nawet nabywając nowy automobil lista możliwych barw karoserii może wydać się licha. Wtenczas z pomocą przyjdzie nam folia do dokumentnego oklejenia samochodu.
Wyklejanie pojazdu folią to coraz popularniejsza również w naszym kraju forma zmiany koloru auta. Rokrocznie otwiera się coraz więcej punktów, które to potrafią prawidłowo przykleić folię samochodową. Ów sposób tuningu przyszedł oczywiście z krajów bardziej rozwiniętych, gdzie jest szczególnie powszechny. Tam ludzie dość od razu zauważyli, że jest to prostszy szybszy i tańszy środek na zupełną metamorfozę samochodu.

auta obklejone folią

auta obklejone folią

Jak więc przebiega takie wyklejenie? Płachty folii są przyklejane na odpowiednio przygotowaną chemikaliami karoserię auta. W kosztowniejszych wersjach montażu auto rozmontowywane jest z łatwo demontowalnych fragmentów karoserii jak drzwiczki, lampy, migacze, lusterka itd. Oczywiście folię można nałożyć i bez obnażania nadwozia, wprawdzie demontaż elementów zezwala na łatwiejsze dodatkowo doskonalsze dopasowanie fragmentów folii i w związku z tym znakomitszą jakość wykonanej zmiany. Profesjonalne warsztaty potrafią tak wykonać proces ponownego montażu, że jakość złożenia karoserii jest bliźniacza z seryjną.

Jeżeli auto jest już roboczo przygotowane, następuje nałożenie folii. Stanowi to proces dość karkołomny, bowiem folia posiada niewielką grubość (od 50 do stu mikronów) dodatkowo posiada niezwykle mocny klej. W dalszej perspektywie stanowi to o znakomitej jakości transformacji, lecz wyraźnie gmatwa montowanie. Jakby tego było mało folia przyklejana jest dużymi arkuszami, tak aby nie było widać dowodów łączeń na elementach nadwozia i całość była bezapelacyjnie harmonijna. Warto dostrzec jak ważne w toku naklejania są warunki cieplne. Temperatura bywa precyzyjnie wskazana w dokumentacji producenta folii, natomiast po ukończeniu obklejania auto musi zostać właściwie ogrzane.

Po ukończeniu, w wypadku profesjonalnie przeprowadzonej operacji, efekt potrafi być wspaniały. Z zewnątrz bynajmniej nie sposób określić, że auto jest obklejone. Istotnym jest dodatkowo fakt kilkuletniej (nierzadko nawet 10 – letniej) gwarancji na zrealizowane przeróbki.

współautor: przeprowadzki Jelenia Góra

Dodaj komentarz